Juuste valguline struktuur

Valgud on looduse üheks põhiliseks ehitusmaterjaliks. Valgud koosnevad aminohapete molekulidest, mis on otsiti liitunud ja moodustavad pikki valkude ahelaid.

Ka juuksed koosnevad valkudest, nende valkude ahelad on kas korrapärase spiraalse vormiga või siis korrapäratult keerdunud vormiga.

Mõlemad valgu esinemise vormid on stabiilsed tänu mitmesugustele seesmistele sidemetele molekulide vahel. Osa neist sidemetest on tundlikud vee suhtes ja nõrgenevad, kui juuksed saavad märjaks, mistõttu valguspiraalid hõrenevad ja juuksed näivad kasvavat pikemaks. Kui juuksed kuivavad, siis niiskuse suhtes tundlikud sidemed ühinevad taas ja tihendavad valguspiraale uuesti, lühendades sellega juuste pikkust.

Mitte kõik aminohapped valgu spiraalses ahelas ei ole ühed ja samad. Mõned aminohapped sisaldavad väävlit. Nendel juhtudel, kui väävlit sisaldavad aminohapped osutuvad olevat üksteise lähedal, moodustavad nad omavahel nn. väävel- e disulfiidsidemed.

Juuste keemilise sirgendamise käigus lõhutakse keemiliselt need püsivad sidemed ning juuksed triigitakse sirgeks. Selle käigus satuvad mõned väävlitsisaldavad aminohapped üksteisele lähemale ning nad moodustavad uusi keemilisi sidemeid, kui toimub neutraliseerimine.

Need uued väävelsidemed annavadki nüüd juustele uue ja püsiva vormi, st on toimunud sirgendamine.

 

Juuksed kui töötlemise objekt

Pole olemas kahte ühesugust juuksekarva ning isegi piki sama karva varieerub tema seisund ja struktuur.

On palju faktoreid, mis mõjutavad juuste seisundit, nt shampooniga pesemine, fööniga või käterätikuga kuivatamine, igapäevane kammimine ja harjamine ning soengute tegemine ja juukselakkide kasutamine jne.

Lisaks sellele mõjuvad juustele veel mitmesugused keskkonnategurid nagu päikesekiirgus, soolane vesi, rääkimata sellistest keemilistest protsessidest nagu värvimine, blondeerimine ja keemiliste lokkide/keemilise sirgendamise tegemine.

Juuksed kasvavad kiirusega ca 1 – 1,5 cm kuus. Seega, mida pikemad juuksed, seda kauem on nad allunud mitmesuguste kahjustavate tegurite toimele. Juuksed kaotavad umbes poole tüvel olnud väliskihi soomustest ajaks, mil nad jõuavad otsteni. (Juuste väliskiht muutub poorsemaks otste poole ja kutiikula kihtide struktuur muutub järjest hõredamaks.)

Juuksur kui professionaal peab olema võimeline valima nii sobivat töötlusviisi kui vastavaid tooteid, tagamaks juuste seisundi tasakaalu.

 

Wellastrate Straight System ja pH

PH on happeliste ja aluseliste lahuste kontsentratsiooni väljendav suurus. Aluselised lahused sisaldavad kõrgemas kontsentratsioonis negatiivselt laetud hüdroksiidioone (OH-), samal ajal kui happelised lahused sisaldavad suuremas kontsentratsioonis positiivselt laetud vesinikioone (H+). Lahus on neutraalne, kui H+ ja OH- ioonide kontsentratsioon on võrdne. (pH väärtus on siis 7.)

Hapete puhul ulatuvad pH väärtused pH1 – pH 7, aluste puhul aga pH7 – pH14. Niihästi kõrge kontsentratsiooniga happed (pH3 – pH1) kui ka kõrge kontsentratsiooniga alused (pH12 – pH14) kutsuvad juustes esile tugevaid ja pöördumatuid kahjustusi.

Tugevalt aluseline sirgendamise kreem Intenseomab pH väärtust 9,2 ja 9,6 vahel ja sobib ainult jämedate ja sirgendamise suhtes resistentsete juuste puhul. Kreemi aluselisus on tingitud tema ammoniaagi sisaldusest, mis kergesti aurustub. Ammoniaak kutsub siin esile juuste pundumise ning põhjustab ka kreemi üsna ebameeldiva lõhna.

Mõõdukalt aluseline sirgendamise kreem Mildomab pH väärtust 7,4 ja 8,5 vahel. Ammoniaagi kontsentratsioon selles on väiksem, mistõttu on nõrgem ka keemiline agressiivsus ja pundumist esile kutsuv toime.

Poorsed juuksed, mille kutiikula kiht on vähem tihedalt pakitud ning sisaldab oma väliskihis mikroskoopilisi lõhesid, vajavad vähem pundumist.

 

Sirgendava kreemi koostisosad

Pundumist põhjustavad ained: mõlemad sirgendavad kreemid sisaldavad ammoniaaki, et kutsuda esile pundumist. See võimaldab kreemi teistel komponentidel tungida juuksesse.

Taandavad ained: on vastutavad valguahelate lõhkumise eest. Mõlemas sirgendavas kreemis on selleks ammoonium thioglükolaat.

Hooldusained: õlid, rasvad ja vahad aitavad kaitsta juukseid ja vähendavad keemiliste ainete kahjustavat toimet. Nad parandavad ka juuste seisundit. Kuna nad ei lahustu vees, siis segatakse neid emulgaatori abil.

 

Toime kestus ja sirgendamise tulemus

Sirgendava kreemi mõjul toimub juuste struktuuri muutumine. Kui selle toimeaeg on liiga lühike, siis ei jõua keemilised protsessid areneda lõpuni ja sirgendamise aste ei osutu piisavaks. Optimaalse toimeaja ületamine annab samuti ebasoovitava tulemuse, kuna keemiline protsess on arenenud liiga kaugele.

Sirgendava kreemi toimeaeg peab vastama instruktsioonis soovitatule.

 

Neutraliseerimine

Peale seda, kui valguahela väävelsidemed on lõhutud, muutub juuste struktuur lõdvaks. Juuste triikimine keraamilise sirgendajaga tekitab juustes potentsiaalselt uue struktuuri, mis muutub püsivaks vaid siis, kui seda fikseerivad uued väävelsidemed. Sellist fikseerivat protsessi nim neutraliseerimiseks, mis on oma olemuselt oksüdatiivne protsess.

Enamik neutraliseerijaid sisaldavad tänapäeval oksüdeeriva ainena vesinikülihapendit H2O2, mille kontsentratsioon ulatub 1,2% - 2,5%ni. H2O2-st eraldub lagunemisel hapnik, mis tekitab juustes uusi väävelsidemeid ja seostub ühtlasi taandava aine jääkidega. Selle tulemusena taandaja inaktiveerub.

Neutraliseerijad omavad samuti mõõdukalt happelist pH väärtust, mistõttu nad neutraliseerivad ammoniaagi jäägid ja vähendavad juuste pundumist. 

Muud koostisosad:

Hooldavad ained – parandavad juuste kammitavust ja tasandavad nende välispinda.

Niisutavad ained – parandavad hooldavate ainete võimet tungida juustesse.

Vesinikülihapendi stabilisaatorid – takistavad oksüdeerimisprotsesside jätkumist peale neutraliseerimise lõppu ja juuste värvi pleegitamist.

Neutraliseerijate kasutamine viiakse läbi vastavalt instruktsioonidele, mis on lisatud neutraliseerijatele.

 

Järeltöötlus juuste keratiini tugevdamiseks

Juuste keemiline sirgendamine on keemiline protsess, mis koosneb taandamisest ja oksüdeerimisest.

Keratiiniks nimetatakse teatud valgu tüüpi, mida leidub juustes ja mis on nende struktuuri aluseks. Keemiline keratiini struktuuri muutmine, mis toimub keemilise sirgendamise käigus, ei ole vaba negatiivsetest kaasnähtustest. Vahetult peale sirgendamist vajab keratiin teatud määral aega, et taastada stabiilne juuksestruktuuri seisund.

Sirgendamisega võib kaasneda juuste elastsuse vähenemine, halb töödeldavus, läike kadu ja värvi helenemine.

Nendel põhjustel ongi oluline kasutada sobivat järeltöötlust selleks, et viia juuksed tagasi endisesse seisundisse

Üheks järeltöötluse võimaluseks on Straight Saver’i ja Care Booster’i kasutamine. Keemilise sirgendamise käigus nõrgendab ammoniaak keratiini ja taandavad ained lõdvestavad struktuuri. Eelnevalt nimetatud tooted neutraliseerivad ammoniaagi ja taandavate ainete jäägid, samuti deaktiviseerivad vesinikülihapendi jäägid, mis võivad muidu kutsuda esile juuste värvi pleegitamist. Straight Saver pidurdab juuste pundumise ja aitab neil tagasi saada oma esialgse seisundi.

Straight Saver sisaldab valgusarnaseid aineid, mis on võimelised tungima juustesse ja täitma neid mikrolõhesid, mis võisid tekkida keemilise sirgendamise käigus. Samaaegselt tugevdab ta üldist keratiini struktuuri ja kindlustab seega sirgendamise paremat püsimist ja juuste heaolu.

 

Kasutatud allikad:

A. Soonberg. (2000). Juuste valguline koostis. (koolitusmaterjal)

Wella Professionals. Curl and Straightening Technique Book. Darmstadt: Wella